Jak dlouho hoří auto?

Chtěl jsem si udělat fotku o novodobé revoluci. S hořícím autem, vlajkami a spoustou demonstrantů. Ne v Photoshopu, ale doopravdy. Takže jak na to? Shánění modelů a výrobu kostýmů tentokrát přeskočím, bylo to sice dlouhé a pracné, ale nic nového. Když chcete zapálit auto, potřebujete tři věci. Auto, které zapálíte, prostor kde to uděláte a hasiče, kteří vám ho pak uhasí.

Začnu odzadu. První místo kam jsem volal byl dispečink hasičů. Vysvětlil jsem jim svůj zábavný projekt a kupodivu se ani moc nedivili. Jen mě upozornili, že větší oheň musím předem nahlásit. Není problém, nahlásíme. Na místě jsem chtěl mít i hasiče samotné. Zaprvé aby všechno proběhlo hladce (auto hoří fakt hodně, hodně moc), zadruhé kvůli odleskům ohně na zemi. Ty udělá jen mokrý asfalt a ten zas udělají hasiči. Pravidelné hasičské jednotky se půjčit nedají, musí být buď na základně, nebo jsou u výjezdu, takže tady nic. Hodný pán z dispečinku nám ale doporučil hasiče dobrovolné. Obvolávali jsme místní základny až se na nás štěstí usmálo a chlapci slíbili přijet. A že se těší, že to bude určitě zábava, sami mají podobná cvičení jen občas a za odměnu. Tak zábava to rozhodně bude Pak už zbývalo jen akci nahlásit na hasičském portálu. Místo, čas, kontakt, žádný problém.

Další na řadě je prostor. Jen tak na ulici to nepůjde, na poli taky ne. Občané i zemědělci jsou bdělí a dlouho by to nevydrželo. Potřebujeme soukromý pozemek, kde bude buď asfalt nebo beton a široko daleko nikdo. A teď si představte ten telefonát: ‘Dobrý den, jsem fotograf a mám vymyšlený takový skvělý projekt. Jen bych u vás na dvoře chtěl zapálit auto a pár starých pneumatik. Byl by to problém?’. Problém to většinou byl. Vůbec nechápu proč. Naštěstí nás po několika neúspěšných pokusech napadlo zkusit paintballové hřiště. Ta bývají uprostřed ničeho, jsou to bývalá kasárna a zapalování aut je nepřekvapí. Mají ho totiž sami jako koníček na dlouhé zimní večery. Zbývá auto.

Nejdřív nás napadlo koupit staré auto, které prostě jenom zapálíme. Jenže jak ho tam dovezeme? A jak ho odvezeme? A co když vybouchne zbytek paliva v nádrži? Po konzultaci s filmovými pyrotechniky jsem o trochu chytřejší. Auto musí být kompletně odstrojené, žádné tekutiny, žádný plast. Musí být těsně před likvidací a na místě ho nechat nemůžeme, musí se pak odepsat. Takže hledáme a hledáme až najdeme autobazar, který provádí i ekologickou likvidaci aut a možná by nám jedno auto půjčili. S majitelem se domluvíme, auto vybereme a on nám ho na focení nechá dovézt a odveze si ho i zpátky. Trochu mu s tou ekologickou likvidací pomůžeme.

Pak už je to jednoduché. Dojedeme na místo, za chvíli dorazí i auto a hasiči. Auto naplníme prázdnými kartonovými krabicemi, prolijeme benzínem. Kolem umělecky vyskládáme pneumatiky, prolijeme benzínem. Scénu nasvítíme, z prázdných lahví od piva (zařídili modelové, jsou teď o moc veselejší) uděláme Molotovovy koktejly. Všechno ještě jednou prolijeme benzínem. Hasiči mezitím pokropí asfalt a můžeme začít. Během deseti vteřin hoří jak auto, tak všechno kolem. Hustý, černý dým a tři metry vysoké plameny. Demonstranti jako siluety proti ohni a přesně ta atmosféra, kterou jsem potřeboval.

Po půl hodině focení zbývá z auta jen kostra, demonstranti jsou opálení a všechno smrdí benzínem a já mám fotku hotovou. Spotřebovali jsme jedno auto, čtyřicet litrů benzínu, tři kubíky vody a spoustu piva. A já tiše doufám, že mě můj internetový výzkum na téma ‘jak zapálit auto’ a ‘jak vyrobit Molotovův koktejl’ nedostal na seznam levicových extremistů.

Previous
Previous

Zakázané království Lo: Jak vznikaly fotky.

Next
Next

Vznik Alchymisty - Část třetí