Pět tipů pro (nej)lepší světlo

Ptal se mě minulý týden účastník jednoho našeho semináře, jestli by to svícení nešlo nějak zjednodušit. A zkrátit. V tu chvíli mi to přišlo jako otázka z lenosti. Svícení je přeci mistrovská a obrovsky náročná disciplína. Pak jsem se ale trochu zamyslel. A tohle je pět tipů, které bych sám sobě dal, kdybych znovu začínal fotit a pracovat se světlem.

Na velikosti (skoro) nezáleží

Svítit se dá čímkoliv. Já sám za poslední rok úspěšně použil záblesky, filmová světla ale taky oheň, pouliční lampy, svíčky, nebo třeba noční oblohou. Na zdroji fakt téměř nezáleží a nemít záblesky je často spíš výhoda. Takže pokud přemýšlíš, jestli se pouštět do větších projektů, i když doma nemáš dvě dodávky světel a padesát softboxů, můžu tě uklidnit. Daleko podstatnější, než zdroj světla nebo jeho výkon je směr, odkud svítíš. Což nás přivádí k dalšímu bodu.

Svíceno hvězdami. A světelným smogem nad Berounem.

Sviť zezadu. Přinejhorším z boku.

Nikdy nesviť přímo ze směru, odkud fotíš. Světlo je pak ploché, nudné a na fotce chybí stíny, kontrast i plasticita. Daleko lepší je svítit z boku, nebo dokonce zezadu. Takové fotky jsou pak tajemné, kontrastní a plné atmosféry. Výše zmíněné samozřejmě neplatí, pokud fotíš rodiny, svatby, nebo podobné taškařice. Tam bych ale nepředpokládal, že si necháš radit zrovna ode mě ;)

Svíceno automaty, ozvláštněno mlhou, dotvořeno 2x mini LED panely Fomei.

Čím víc barev, tím víc Adidas.

Míchání různých barev světla se z nějakého důvodu fotografové bojí. Já si naopak myslím, že kontrast barev je na fotkách to, co je oživí a vdechne jim atmosféru. A je skoro jedno, jestli jde o kombinaci teplých a studených tónů, klubových neonů, nebo třeba zelené a červené. Jen si dávej pozor, abys těch barev nesmíchal moc. Stejně jako u Adidasu platí, že tři pruhy (a barvy) jsou tak akorát :)

Mlha za mnou, mlha přede mnou, denní světlo z boku a pár LED trubic k tomu.

Trocha mlhy neuškodí

Mlha je tak trochu kouzlo. Zjemní světlo, prohloubí prostor a zvýrazní všechno podstatné. Mlha je v kombinaci s barvami zaručený recept na zajímavou atmosféru a neobvyklou fotku. K jejímu vytvoření navíc stačí malý a levný mlhostroj, který koupíš v každé Alze. Kdybych se rozhodoval, jaké světlo si do začátků koupit, asi bych si radši nejdřív koupil mlhostroj.

Svíceno 1x hracím automatem neznámé japonské značky.

Jsou důležitější věci, než světlo

Stejně jako pro retuše, i pro světlo platí, že je ve fotce tak nějak ‘navíc’. Umělá a přidaná vrstva, kterou si ten náš obrázek děláme zajímavější, barevnější a líbivější. A stejně jako u retuší také bohužel platí, že ani sebelepší světlo nám nebude nic platné, pokud budeme mít rozbitý zbytek stavebních prvků. Totiž kompozice, pózy a výrazy.

Previous
Previous

Použití laseru ve fotce

Next
Next

Nakonec ta apokalypsa…