Použití laseru ve fotce
Laser je jedinečný zdroj světla. Kreativní, neobvyklý, ale také poměrně nebezpečný. Pokud lasery při focení využijete chytře, můžete získat vzhled, který drtivá většina fotografů nebude umět nejen napodobit, ale někdy ani pochopit.
A nemám na mysli jen obligátní paprsky, které nikoho nepřekvapí. Laserem se dá psát na tělo (třeba při focení aktů), modelovat krajinu, ale také vytvářet světelné stěny, jako vystřižené ze sci-fi filmů.
Takže jak to udělat, čím přesně svítit, jak laser zkombinovat s dalšími světly a na co si dát pozor? Tady je pár poznatků, které jsem při focení s lasery zatím nasbíral.
Co laser umí?
Bod a čára
Laser je zjednodušeně řečeno bodové světlo. Vychází z extrémně malého (bodového) zdroje. V prostoru tvoří rovnou linii, která končí opět velmi malým bodem. Tečka, čárka, tečka. Pokud chcete ve fotce využít světlo laseru jen jako miniaturní bod, sviťte tak, aby zdroj byl za vašimi zády a nepoužívejte mlhostroj.
Pokud se vám naopak hodí linie, je postup opačný. Zaplňte celý prostor mlhou nebo prachem. Paprsek laseru rozsvítí jednotlivé částečky ve vzduchu a tím se zviditelní celá linie. Pomůže fotit proti tmavému pozadí a paprsek bývá víc vidět, když svítíte proti foťáku.
Light Painting
Laser se skvěle doplňuje s light paintingem. A je skoro jedno, zda světlem kreslíte po krajině, nebo po tělech modelek. Tradiční light painting využívá svítilny a světelné LED trubice, oboje vytváří měkkou, plošnou kresbu, která vykresluje objem a tvary. Laserem pak můžete přidat menší, ostřejší detaily. Jeho bodové světlo vám umožní psát na kůži básně nebo třeba kreslit obrázky na listy stromů v krajině. Technika je stejná, jako u light paintingu. Stačí tma, dlouhý čas, stativ a spousta trpělivosti a pokusů.
Zrcadla
Laser se skvěle odráží. S pomocí miniaturních zrcadel (koupíte v jakékoliv drogerii), upevněných svorkami na stativy (koupíte v Hornbachu) si můžete snadno vyrobit celé světelné bludiště, nebo vytvarovat paprsek i do velmi složitých geometrických tvarů. A to klidně i pokud máte jen jeden zdroj.
Krystaly
Naprosto úchvatné věci se pak dějí, když laserem posvítíte do broušeného křišťálu. Paprsek se začne odrážet od vnitřních stěn, znásobí se a někdy i rozdělí. Křišťál pak začne sám zářit vnitřním světlem a promění se v drahokam, jako z pohádky. A ano, poznali jste správně, tenhle efekt mě opravdu nadchnul.
Tron a jeho kamarádi
Opravdová zábava ale začíná ve chvíli, kdy k focení přizvete profesionála. Ideálně umělce, který s lasery čaruje na velkých koncertech. Z jednoduché čáry a bodu se stanou světelné stěny, geometrické tvary a také nepřeberná paleta barev. Když pak zkombinujete více zdrojů laserového paprsku zjistíte možná (jako já), že vaše kreativní buňky nestíhají tu smršť podnětů zpracovávat.
Technika
Zdroje
Nejsnazší vstupenka do světa laserů jsou ukazovátka. Ať už ta nejlevnější, z vietnamské tržnice, nebo dražší varianty ze všemožných eshopů. Nejobvyklejší barvy (zelená a červená) vás ale pravděpodobně rychle omrzí, stejně jako nepraktické knoflíkové baterie.
Dalším krokem bývá experimentování s dražšími lasery v exotických barvách (modrá, fialová, zlatá...). Tady můžete krom zajímavějších barev čekat i standardní baterie (AA, AAA, nebo dokonce 18650) a daleko menší tendenci k přehřívání. Levnější lasery se vám totiž po pár minutách samy vypnou.
No a pokud ani exotické barvy neukojí vaše kreativní potřeby, nezbývá, než sáhnout po profi laserech, které nabízí nejen plné RGB spektrum a možnost kreslit všemožné tvary, ale také propojení s aplikací v mobilu či počítači. Nejznámějším zástupcem, který je pro footgrafy stále ještě relativně dostupný, jsou produkty Laser Cube.
Mlha
Chcete vidět paprsky? Použijte mlhostroj. Chcete vidět strukturované paprsky? Foťte hned, jakmile mlha opustí ústí mlhostroje. Pokud se naopak paprsků chcete zbavit a zajímají vás jen bodové efekty, mlhu rozhodně nepoužívejte.
Další světla
Laser je poměrně slabý zdroj světla. Fotí se nejlépe ve tmě (ať už v noci, nebo tmavém interiéru). Skvěle se doplňuje s barevnými LED světly, která nasvítí zbytek prostoru či modela. O trochu horší je to se záblesky, které bývají příliš silné a laserové paprsky rovnou vymažou. Pokud ale dokážete udržet výkon na minimu, i takhle se to dá dělat.
Hlavně bezpečně!
Laser dokáže být také nebezpečný. Zvlášť ve chvíli, kdy začnete pracovat s výkonnějšími zdroji. S laserem se nekamarádí ani senzory foťáků, ani lidské oči. Vypálené čipy nešťastníků, kteří si chtěli na koncertě fotit laserovou show jsou plné internety. Laserem proto nikdy nemíříme přímo do objektivu, ani lidem do obličeje.
U profesionálních laserů hrozí také riziko ohně. Laserový paprsek má takový výkon, že dokáže bez problému zapálit látku, dřevo, nebo papírové pozadí. A ano, mluvím z vlastní zkušenosti.