Stavím světy #2
Tahle fotka je ze série Pustina, kterou fotím už třetím rokem. A vlastně mě to baví čím dál tím víc, protože téma světa po konci civilizace se zatím jeví jako bez konce. Ale proč jí sem dávám znova. Chtěl jsem vám ukázat, jak to vlastně dělám.
O penězích se moc nemluví...
…ale ptá se mě na ně spousta lidí. Kolik stojí moje focení. Kolik platím modelům. Kolik platí modelové mě. Takže si to pojďme trochu rozebrat. A jestli vás zajímá cokoliv dalšího, můžeme to vzít při jednom.
Jak fotit na místech, kde se nedá fotit?
To je otázka. Kterou bohužel musím řešit docela často. Protože ta nejlepší místa na focení jsou většinou buď plná turistů, nebo plná policistů, případně se tam dá fotit jen s povolením, nebo to nejde ani s povolením. Ale nefotit tam by byla věčná škoda, takže jsem si na to musel vymyslet systém.
Ty nejhustší triky nejlepších retušérů…
Co pět let se objeví nová, magická technika s extra cool názvem. Dodge & Burn. Frequency Separation. Luminosity Masking. Tyvole, to potřebuju umět! Nakoupím tutoriály, sjedu YouTube a moje retuše teď budou úplně na novým levelu!! Všichni o tom mluví, všichni se to učí, všichni řeší, jestli je to ještě in, nebo už za zenitem, případně retro. Jenže. Techniky jsou jenom techniky.
Jak nasvítit továrnu? Návod pro začínající fotografy.
Najdi si továrnu. Nezapomeň do ní sehnat modely, nejlépe v dobových kostýmech. K továrně si pořiď minimálně pět kamarádů, dvě auta, alespoň třicet světel a mlhostroj. Společně nejprve dovezte a pak doneste všechna světla do továrny. Společně znamená, že ty budeš celou operaci řídit, kamarádi budou nosit.
Já bych ty softboxy zakázal.
Hoděj se beztak jenom na měkký lidi a svítit se s nima nenaučíš. Takovej softbox schová každou chybu, kterou jako fotograf uděláš a ani ty fotky nebudou tak dobrý, jak ti v krámě tvrdili. Daleko spíš budou všechny stejně rozplizlý.
Co je u focení nejdůležitější?
Foťák? Objektivy? Světlo? Modelka? Líčení? Kostýmy? Lokace? Kompozice? Odpověď zní ano! Většina fotografů projde několika fázemi. Nejdřív řeší techniku. Koupí foťák, fotky z toho nelezou nic moc. Ha! Chyba bude ve foťáku! Koupí lepší foťák. Fotky mají víc megapixelů, ale pořád jsou stejně špatné. Chyba bude v objektivu. Seťák je nahrazen krásnou světelnou padesátkou f1.8 nebo dokonce f1.4, pokud je fotograf v balíku.
Stavím světy
Ještě jednu věc jsem vám z poslední série chtěl ukázat. V poslední době je pro mě při focení zdaleka největší výzva vytvořit ty správné hrdiny. O tom moc fotografů nepřemýšlí, ale hrdina je podle mě základ, hned po příběhu. Takový hrdina je osobnost. Má vlastní styl, vkus, motivaci a žije ve svém vlastním světě, který musí mít také nějakou vnitřní logiku.
Zakázané království Lo: Jak vznikaly fotky.
Příběh z Himalájí jsem chtěl nafotit co si vzpomínám. Podobný těm, které mě od mládí tak fascinovaly. Cestopisy od Alexandry David-Neelové. Milarepa od Eduarda Tomáše. Filmy jako Samsára, Himalaya. Obrazy Nicholase Roericha. Příběh o tibetském mnichovi, putování horami, překonávání překážek. O starých moudrých učitelích a tajemných krabičkách. To chci a chci to hodně!
Jak dlouho hoří auto?
Chtěl jsem si udělat fotku o novodobé revoluci. S hořícím autem, vlajkami a spoustou demonstrantů. Ne v Photoshopu, ale doopravdy. Takže jak na to? Shánění modelů a výrobu kostýmů tentokrát přeskočím, bylo to sice dlouhé a pracné, ale nic nového. Když chcete zapálit auto, potřebujete tři věci. Auto, které zapálíte, prostor kde to uděláte a hasiče, kteří vám ho pak uhasí.
Vznik Alchymisty - Část třetí
A je to tady! Konečne to přijde. Dozvíte se to nejpodstatnější. Mystické tajemství každého fotografa. Prozradím vám, jaký foťák používám. A jaký objektiv je nejlepší! A napíšu clonu, čas a ani ISO nezatajím! A pak už bude stačit zaběhnout do obchodu, utratit hromadu peněz a budete dělat stejné fotky.
Vznik Alchymisty - Část druhá
Plán je krásná věc. Celá taková vzdušná, barevná, kreativní, radost pohledět. Má bohužel velkou nevýhodu. Sám o sobě je k ničemu a je potřeba ho zrealizovat. A to je většinou hrozně práce. Takže si to shrňme. Chtěl bych vyfotit alchymistu z dob Rudolfa II., který ve své dílně zapisuje výsledky svého životního díla, v pozadí se pak ochomýtá jeho učedník.
Vznik Alchymisty - Část první
V příštích několika příspěvcích se rozepíšu o tom, jak moje fotky vznikají. Nejdřív ale pár myšlenek na úvod. Fotím málo. Za rok udělám něco kolem čtyřiceti fotek, z těch jde pak do portfolia mezi osmi a deseti když je normální rok, dvanáct když byl opravdu dobrý (a já byl hrozně šikovný :)).